info@obec-chotovice.cz
Obec Choťovice
Středočeská obec Choťovice se nachází ve východní části kolínského okresu, na břehu Žehuňského rybníka. Katastrální území obce má rozlohu přibližně 900 ha a hraničí s východními hranicemi okresu Nymburk a západními hranicemi královéhradeckého kraje. Nadmořská výška obce se pohybuje kolem 200 m n. m. Ze severu obec ohraničuje Žehuňský rybník a železniční trať Praha – Hradec Králové. Na jihu se nachází kopec Homolka, za nímž vede dálnice D11, spojující Prahu s Hradcem Králové. Pověřenou obcí s rozšířenou působností je Kolín a pošta sídlí v sousední Žehuni (PSČ 289 05). Dopravní spojení zajišťuje autobusová linka do Kolína. Přestupem v obci Žehuň lze autobusem cestovat do Poděbrad, odkud je možné pokračovat do Nymburka a Prahy. Do Chlumce nad Cidlinou a Hradce Králové se dostanete vlakem ze železničních stanic Dobšice nad Cidlinou nebo Převýšov. Osobním automobilem lze dojet do Prahy i Hradce Králové po dálnici D11. Do Choťovic a okolí lze dojet také na kole po cyklostezce č. 4199, která je součástí stezky z Nymburka přes Poděbrady, Libici nad Cidlinou, Žehuň, Žiželice až do Chlumce nad Cidlinou.
Během Vašich cest si můžete odpočinout na přírodním odpočívadle u Rybníku v Neckách s krásným výhledem do krajiny. Biokoridor, jehož je právě tento rybník součástí, byl v roce 2020 oceněn Středočeským krajským úřadem v soutěži „Má vlast cestami proměn“. Celá Chlumecká plošina, na níž se nachází katastr obce, je silně zemědělskou oblastí, převážně s pěstováním obilovin, cukrové řepy a pícnin.
Historie obce sahá až do 10. století, kdy byla Choťovská tvrz vypálena vojskem knížete Boleslava II. za pomoci Vršovců. V téže době bylo vypáleno i hradiště Slavníkovců v Libici nad Cidlinou. Nová tvrz byla postavena až po roce 1345, přičemž první písemná zmínka o obci pochází z roku 1357. Toto datum se považuje za období vzniku obce. V té době obec vlastnili Jan a Mikuláš Beretkové, po nich až do roku 1474 Hynek a Mikuláš z Chotějovic. Archeologické nálezy však naznačují, že na území obce a tvrze žili lidé již mnohem dříve než v 10. století, neboť poloha na malé vyvýšenině na břehu řeky byla pro osídlení velmi výhodná.
Celou obcí od východu k západu protéká tzv. Žehuňský náhon, který pomáhá regulovat stav vody v rybníce, zejména při podzimním výlovu, a odvádí vodu z povrchové kanalizace. V obci se nachází několik památných a zajímavých míst. Přes most vedoucí nad náhonem se dostanete do srdce obce samotné – na náves, která byla v roce 2020 zrekonstruována díky dotaci od Středočeského kraje. Náves má rozměry přibližně 150 x 100 m a i když je mírně nepravidelná, vykazuje znaky téměř městského uspořádání, protože z ní pravidelně vybíhají ulice do dalších částí obce. Na okraji návsi stojí kříž Božích muk, dílo sochaře V. Bydžovského z roku 1868, které bylo v roce 2002 obnovené restaurátorkou Kateřinou Myškovou. Kromě toho zde najdeme i pomník padlým spoluobčanům v 1. světové válce, který byl postaven v roce 1921 a jehož autorem je František Petera z Chlumce nad Cidlinou.
Obecní úřad sídlí v budově bývalé školy, která byla celkově rekonstruována během let 1999 a 2000. Dnes je tento prostor opravený a slouží nejen pro práci zastupitelů, ale také pro kulturní, společenské a sportovní akce. Dominantou návsi je také tzv. Švehlova lípa, vysazená v roce 1934 na počest zemřelého politika. Před obecním úřadem se nachází dětské hřiště s atrakcemi pro malé sportovce.
Nejstarší a nejvýznamnější památkou obce je kostel Narození Panny Marie, doložený písemně již v roce 1357. Po zásahu bleskem vyhořel a byl obnoven po roce 1670. Raně barokní sloh se dochoval v interiéru kostela až do dnešních dnů, exteriér byl v roce 1860 přestavěn v romantickém pseudogotickém slohu a dřevěná zvonice byla nahrazena zděnou věží. Zajímavostí je, že ve věži se nacházejí dva zvony z let 1525 a 1577, které nikdy nebyly z obce odvezeny. V roce 2006 byl kostel prohlášen národní kulturní památkou. Kolem kostela je zachován hřbitov, což je dnes již poměrně ojedinělé, protože se zde stále pohřbívá. Před kostelem stojí dřevosocha anděla, která zde byla instalována v roce 2014. Další sochy lze najít u mostu – volavku a rozcestník, u „přívozu“ – vodníka, a na Homolce u Rybníku v Neckách – mořskou vílu. Sochy byly vyrobeny s ohledem na umístění obce na břehu rybníka a její propojení s vodním živlem.
V roce 1998 byl vybudován odtokový kanál, který chrání část obce pod Homolkou před zaplavením domů při přívalových deštích.
V roce 1999 byly všechny elektrorozvody, včetně veřejného osvětlení a rozhlasu, položeny do země.
Od roku 2004 je území obce součástí Ptačí oblasti Žehuňský rybník – Obora Kněžičky v soustavě Natura 2000.
Od roku 2007 je obec připojena k veřejnému vodovodu a podtlakové kanalizaci.
Od roku 2013 je možné se občerstvit a ubytovat v hotelu „NA FARMĚ“ na okraji obce směrem na Žiželice. Tento areál patří zemědělské firmě Ing. Horáka a nabízí i agroturistiku. Naproti areálu farmy se nachází hřiště na fotbal, volejbal a tenis.
V roce 2016 byly v obci vybudovány nové chodníky a nová autobusová zastávka. Bohužel v současnosti v obci chybí prodejna potravin a hostinec.
V obci je 152 čísel popisných a žije zde 238 obyvatel.